Krajiny

Rozloha: 9 251 km2
Počet obyvateľov: 792 604 (údaj z roku júl 2008)
Hlavné mesto: Nikózia (Lefkosía)
Mena: Euro (od 1.1.2008) (EUR)
Úradný jazyk: novo grécky, turečtina a angličtina
Náboženstvo: kresťania78%, islam18%, ostatné4%
Dĺžka pobrežia: 648 km
Mena: EUR (Grécka časť), alebo YTL nová turecká líra (v Tureckej časti)
Časový posun: SEČ +1 hodina, po príchode si treba posunúť hodinky o 1 hodinu dopredu
Elektrina: 220-240 V, zásuvky sú britského typu (zástrčka s tromi hranatými kolíkmi), adaptér je možné požičať alebo zakúpiť na hotelovej recepcii
Voda: voda z vodovodu nie je pre Stredoeurópanov vhodná na pitie, vrelo odporúčame piť iba zakúpenú balenú vodu

Tiesňové volanie: 112
Typ cestovného dokladu: občiansky preukaz (Grécka časť), alebo platný cestovný pas min. 3 mesiace od návratu z krajiny, pri vstupe do krajiny je nutné vyplniť prihlasovací vstupno-výstupný formulár, ktorý dostanete po prílete na letisku (Turecká časť).
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ankare (Ankara´daki Slovakya Cumhuriyeti Büyükelciliđi): Atatürk Bulvari 245, Kavaklidere, 06692 Ankara, tel. 0090/ 312 467 5075, 0090/ 312 467 5076, fax 0090/ 312 468 2689, e-mail emb.ankara@mzv.sk
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky na južnom Cypre:  
Kalamatas Street No. 4, Strovolos
 2002 Nikózia
 Poštová adresa: P.O. Box 21165, 1503 Nicosia
 Telefón:  +35722879681
 Fax: +35722311715
 E-mail: slovakia@cytanet.com.cy
 Web: www.mzv.sk/nicosia

Dovolenka na slnečnom ostrove

 

Cyprus uspokojí všetkých, ktorí hľadajú krásne pieskové pláže, teplé more, slnečné počasie, ale aj bohatú históriu popretkávanú mytologickými príbehmi. Keďže jedna z legiend hovorí, že práve tu sa zrodila bohyňa Afrodita, nazýva sa Cyprus aj ostrovom lásky.

V súčasnosti sa Cyprus delí na severnú a južnú časť, pričom v každej časti sa dodržiavajú a rešpektujú celkom odlišné zvyky a pravidlá. Južná Cyperská republika je členskou krajinou EÚ a je obývaná prevažne gréckym obyvateľstvom. Severocyperská turecká republika je vyhlásená za separátny štát, uznaný len zo strany Turecka. Aj tu sa ale dá nájsť mnoho stôp po starovekých Grékoch. Práve v severnej časti sa nachádza aj najväčšie archeologické nálezisko na ostrove - Salamis.

Letovisko Paphos je jedno z najviac navštevovaných na celom Cypre. Je situované v juhozápadnej časti ostrova.

Mesto má bohatú históriu. Paphos je obývaný už od mladšej doby kamennej. Miestni obyvatelia vyznávali Afroditin kult a iné pred-helénske božstvá. Práve na tomto mieste sa podľa legendy z morskej peny zrodila krásna a mocná Afrodita. Mykénčania jej vzdali hold stavbou chrámu v 12. storočí p. n. l.. Početné rozvaliny domov, palácov, amfiteátrov, pevností a hrobiek sú nezvratným dôkazom o historickej výnimočnosti tejto oblasti. Miestne mozaiky sa radia k jedným z najkrajších na svete. Starobylé historické centrum Paphosu je dokonca zapísané v zozname Svetového dedičstva UNESCO. Dnes je Paphos moderné mesto, pričom si ako jedno z mála letovísk na Cypre zanechalo svoju pôvodnú tvár. Býva v ňom viac ako 47 tisíc ľudí. Od druhej polovice 20. storočia je obľúbeným letoviskom všetkých turistov, ktorí na Cyprus prichádzajú nájsť pokoj a nádherné pamiatky.

Výborné je aj dopravné spojenie s mestom.

Paphos je aj významným prístavom a ekonomickým a turistickým centrom celej oblasti. Vhodné podnebie sa stalo základom pre pestovanie banánov.

Paphos ponúka návštevníkom tie najlepšie podmienky pre aktívnu dovolenku. V meste je možné nájsť snáď všetko, čo dovolenkár potrebuje. Od bánk, obchodov a reštaurácii, až po múzea či vodný park. V letovisku sú vybudované hotely všetkých kategórii. Paphos má aj zaujímavé okolie, ktoré je ideálne pre atraktívny výlet.