Krajiny

Rozloha: 513 115 km2
Počet obyvateľov: 65 493 298 (2008)
Hlavné mesto: Bangkok/Krung Thep (5 647 800 obyv.)
Iné významnejšie sídla: Nanthaburi, Songhla, Nakhom Ratchasima
Najvyšší bod: Doi Inthanon (2595 m n. m.)
Najvýznamnejšie rieky: Menam, Mekong
Úradný jazyk: thajčina
Mena: baht (1 baht = 100 satangov)
Susedia: Mjanmarsko, Laos, Kambodža, Malajzia
Štátny sviatok: 5. december (Narodeniny kráľa)
Rasové a národnostné zloženie: thajské národnosti – Siam, Shan, Lao (80 %), Číňania (12 %), Malajci (4 %), Kmérovia (3 %), iné (1 %)
Náboženstvo: budhizmus (94,8 %), islam (4 %), kresťanské (0,6 %), iné (0,6 %)
Časové pásmo: Slovensko +5 hod.

Medzinárodná poznávacia značka: TH
Časová zóna: Slovensko +6
Internetová doména: .th
Smerové telefónne číslo: +66
Elektrina: 220 V
Doklady a víza: cestovný pas a vízum

Veľvyslanectvo:
Veľvyslanectvo SR v Bangkoku:
Embassy of the Slovak Republic
No. 21/144, South Sathorn Road
Bangkok 101 20, Thailand (Thajsko)
Tel.č.: 00662/677 3445-6
E-mail: slovakemb@actions.net
www.bangkok.mfa.sk

Usmiata krajina slobodných

 


Thajsko si vás získa nielen svojou nádhernou prírodou, ale aj večne usmiatym prístupom miestnych a neutíchajúcou pohostinnosťou jeho obyvateľov. Dôvodom je i skutočnosť, že Thajské kráľovstvo nebolo ako jediný štát v juhovýchodnej Ázii nikdy kolonizované. Do roku 1932 ho svet poznal ako Siam, dnešný názov symbolizuje jeho históriu - doslova ho môžeme preložiť ako „krajina slobodných“.

Slobodne a divoko pôsobia aj pohoria, ktoré sa tiahnu severom a severozápadom krajiny. Romantickú scenériu nedotknutých džunglí a kokosových hájov dotvárajú úrodné nížiny s miestnymi pestovateľmi ryže, juty, bavlníku, kaučuku, cukrovej trstiny, či sezamu. V mestách vás čaká pestrý život plný farieb a exotických pochúťok. Verejné parky zvádzajúce na relaxáciu, Budhistické svätyne, čínske chrámy, ale aj európske kostoly – v thajskej rozmanitosti si každý nájde to svoje.

Ideálny čas na návštevu tejto nádhernej slobodnej krajiny je od novembra do apríla. Slnečné lúče sú tu po celý rok intenzívne, teploty sa menia v troch tropických sezónach - monzúnové obdobie je sezóna dažďov, trvajúca od mája do októbra s priemernou teplotou 32 stupňov. Suché, chladnejšie obdobie trvajúce od októbra do marca sa vyznačuje popoludňajšími teplotami 26 až 30 stupňov. A napokon, horúce a suché obdobie pretrváva od marca do mája. Teploty sa vtedy šplhajú na 35 až 40 stupňov, noci sú teplé, do rána teploty klesajú na 24 až 26 stupňov.