Countries
Formálny názov: Filipínska republika
Lokálny názov: Pilipinas
Lokálny formálny názov: Republika ng Pilipinas
Lokalita: Juhovýchodná Ázia
Susedia: -
Politický systém: republika
Hlavné mesto: Manila
Veľké mestá: Quezon city, Cebu, Davao
Počet obyvateľov: 96 061 680
Rozloha v km2: 300 000
Mena: Filipínske Peso
HDP na hlavu (v USD): 3200
Priemerná dĺžka života: 68 rokov muži, 74 rokov ženy
Jazyky: filipínčina, angličtina, miestne dialekty
Náboženstvo: katolíci 81%, islam 5%. evanjelici 3%
Analfabeti: 6,4%
Nezamestnanosť: 7,3%
Bezpečnosť v krajine podľa GPI: 114. miesto
Časový posun: GMT+8

 

Málo poznané, ale o to zaujímavejšie súostrovie

 

O Filipínach

Filipíny tvorí 7 107 ostrovov, z ktorých však iba 11 je obývaných. Ležia pri juhovýchodnom pobreží Ázie, medzi Taiwanom a Brunejom, v Juhočínskom mori Tichého oceánu. Filipíny sú chudobnou krajinou, mnoho ich obyvateľov žije na pokraji biedy.

Podnebie

Podnebie je tu tropické, s častými zemetraseniami, záplavami a tajfúnmi. Tajfúny sa tu najčastejšie vyskytujú medzi májom a novembrom. Najhorúcejšie obdobie tu je od marca do mája.

Cestovný doklad

Ak sa na Filipínach neplánujete zdržať dlhšie ako 21 dní, postačí vám na vycestovanie platný pas. Ak by však váš pobyt bol dlhší, budete potrebovať špeciálne povolenie, ktoré vystavuje The Philippine Bureau of Immigration and Deportation. Pri odlete sa platí poplatok 11 dolárov.

Ubytovanie

Na Filipínach nájdete rôzne druhy ubytovaní. Od najkvalitnejších hotelov pri pláži s bazénmi, kvalitným personálom a klimatizáciou, až po malé ubytovne so spoločnými sprchami.

Elektrina

220V, 60Hz

Doprava

Cestná doprava je na súostroví komplikovaná, komunikácie sú v zlom stave a preplnené. Kvalita cestných komunikácií mimo hlavného mesta je nízka. Jazdenie po vidieckych cestách sa v nočných hodinách neodporúča. Cudzincom sa všeobecne odporúča letecká a lodná doprava.

Potraviny

Americký, čínsky, japonský, malajský a hlavne španielsky vplyv sa podpísal i na miestnej kuchyni. Základom filipínskeho kulinárstva je ryža a pestrý výber tropického ovocia. Z nápojov sa podáva miestne pivo ako napr. San Miguel alebo Filipínsky rum.

Zdravie

Zdravotná starostlivosť je na európskej úrovni iba v hlavnom meste. Väčšina zdravotných zariadení žiada vopred zaplatenie za ošetrenie.


Životný štýl

Krajina je veľmi chudobná a preto sa tu začali budovať letiská kvôli cestovnému ruchu. Ten má prispievať k zvyšovaniu životnej úrovne. Ľudia tu sú spätí s hudbou a milujú nočný život a zábavu.

Dôležité kontakty

The Philippine Bureau of Immigration and Deportaton

Laurenzerberg 2

Viedeň

Tel.:  0043/1/5332401

E-mail: office@philippine-embassy.at

 

Web: www.visitphilippines.org